گراتيفيکاسيون

مدت زیادیست که فکر می‌کنم نیاز به *gratification اساسی‌ترین سائق نوع بشر است. Gratification آن وضعیتی‌‌ست که یک ماده کوفتی در مغزمان زیاد می‌شود و لذا یک‌جوری می‌شویم انگار ته دلمان قند آب می‌کنند. شاید هم یک ماده کوفتی واحد نباشد و گروهی از آنها باشد. شاید برای همین باشد که چیزهای مختلفِ گاهی متضاد باعث آن احساس قند-در-دل-آب-شدگی می‌شود. فقط حیف که نیمه‌عمر آن مادهء کوفتی زیاد نیست و آدم را مجبور می‌کند دنبال gratification بدوَد. و بدتر آنکه گاهی آنچه موجب gratification بوده حالا بی‌اثر شود. که موجب زحمت و ملال‌ست.

بعدش اینکه delayed gratification به نظر می‌رسد نشانه رشد شخصیت باشد. یعنی همان‌که تا اندک ناخوشی حادث شود ونگ آدم به آسمان بلند نشود. همان خصلت که صبر کردن می‌خوانندش.

*به فارسی می‌گویندش ارضا. معادل زشتی‌ست.

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
SA

:) بخون و بگذر. سخت نگير.

پگاه

باشه میگذرم راستی ممنون ولی مبارکه چی؟

SA

گفتی کامنت‌دونی‌ت درست شده، سرزدم و نوشتم مباركه! باز الان برام باز نمي‌شه؛ اشكال از خط منه فكر كنم.

آتش

سلام خانم خانما اين کلمه سائق که فرموديد يعنی چی؟؟؟

SA

به! سلام آتیش ٍ آتیشا! سائق یعنی چیزی که آدم را به انجام عملی یا تجربه حالتی سوق بده. من به جای incentive بکار بردمش.:) . دیگه چه خبر؟

آرش

راستی چطوری؟ چی کارا می کنی؟

آرش

شايعات حكايت مي كنند كه در ايران هستيد ...

تست گرايشات معنوي و ماورایی

تست گرايشات معنوي و ماورایی 1. اغلب احساس مي‌كنم با مردم اطرافم نسبتي دارم، به گونه‌اي كه هيچ جدايي بين ما وجود ندارد. 2. به وقايعي كه در زندگي اتفاق مي‌افتند ولي توجيه علمي ندارند بسيار علاقمندم. 3. اغلب حالتي شبيه به بينش هاي غيرمترقبه و يا شهودي و غير منتظره را به خصوص هنگامي كه در حال استراحت هستم، تجربه كرده‌ام. 4. داراي حس ششم خوبي هستم و گاه مي‌دانم چه چيزي اتفاق خواهد افتاد. ... برای دریافت این تست به گروپ http://groups.yahoo.com/group/Asraremavara مراجعه نمایید. پست بعدی ما «اسرار ماورایی روزه» است...

SA

آرش جان من اين همه خزعبلات که نوشتم کدام قسمتش رو so true نظر دادی؟ . شما هلند تشريف برديد؟؟؟